Celem naszych zajęć jest przede wszystkim mądra, wspólna zabawa, ale również rozbudzenie wyobraźni i umiejętności uważnego słuchania. Oraz otwarcie na inne kultury, tradycje, wierzenia.
Spotkanie składa się z:
1. Baśni opowiedzianej przez profesjonalne opowiadaczki Groszka i Elę Stanilewicz z Łowców Słów
2. warsztatu nawiązującego do tematu opowieści
daty i tematy spotkań:
07.02 – Baśnie kaszubskie, legendy Gdańska i Pomorza.
Podania Pomorza i Kaszub to spotkanie z tutejszą tradycją i niematerialnym dziedzictwem w duchu Małej Ojczyzny. Wzbogacone o legendy morskie i pirackie będą obrazem twardych, ukształtowanych przez żywioł charakterów. Obrazem ludzi, którzy później dewizą: Nec temere, nec timide, utworzyli Wolne Miasto Gdańsk.
warsztaty: wycinanki inspirowane haftem kaszubskim
14.02 – Wioska japońska.
W podaniach tych terenów występuje nie tylko prosta ludność wiejska i jej obyczaje, ale i arystokracja, szoguni, samurajowie, cesarze, ministrowie, całe rody. Baśnie i opowieści japońskie są skarbnicą informacji na temat podziału administracyjnego, miast, ich architektury, religii, duchowości, lokalnych wierzeń, magii, obyczajów, występującej na tych terenach fauny i flory.
warsztaty: origami
21.02 – Wioska afrykańska.
W kulturze oralnej, czyli takiej, której tożsamość społeczna zbudowana jest jedynie na pokoleniowych przekazach ustnych, żywe słowo i opowiadanie mają szczególne miejsce. Baśnie Czarnego Lądu są więc słownym zapisem Historii poszczególnych rodów, plemion, ludzi, którzy przekazują ją sobie z ust do ust, z dbałością o każdy detal. Różnią się one w zależności od geograficznego pochodzenia.
warsztaty: stylizowane maski zwierzęce, papieroplastyka
28.02 – Wioska arabska. Snucie opowieści jest znakiem rozpoznawczym kultury, która zrodziła Baśnie Tysiąca i jednej nocy. Funkcja bajarza i bajarki ma w krajach arabskich ogromne znaczenie. Opowieść jest nieodłącznym elementem życia, jest często towarem wymiennym i towarzyszy zarówno mężczyznom jak i kobietom przy najróżniejszych okolicznościach, ważnych wymianach kupieckich, wspólnych kobiecych pracach domowych, męskich spotkaniach w kawiarniach, pielgrzymom do Mekki i handlarzom na rynkach. Łowcy Słów przygotowują bogaty wachlarz anegdot i opowieści o wspaniałym Harunie ar-Raszidzie, wielkich mędrcach jak Radża Nasredin, pięknych i światłych córach dalekich kalifatów; oraz baśnie z ogromnego repertuaru słynnej Szeherezady.
warsztaty: zakładki do książek splatane w stylu arabesek, papieroplastyka
6.03 – Wioska indyjska. Baśnie indyjskie zawarte w starożytnym arcydziele Pańczatantra czyli Mądrości Indii Ksiąg pięcioro , dały początek zwierzęcym bajkom europejskim. Szkatułkowa budowa, bogactwo sentencji i przysłów, niezwykle barwne charaktery powodują, że baśń indyjska bawi i uczy po dzień dzisiejszy nie tracąc aktualności swojego przekazu. Na tym spotkaniu podzielimy się ze słuchaczami jedną z najstarszych kultur, wgłębimy się w jej mitologię, wierzenia i rozległość przekazu starożytnych Indii, z którego czerpały również baśnie arabskie.
warsztaty: mandale i kwiaty lotosu, papieroplastyka.
13.03 – Wioska indiańska; opowieści inuickie, Ameryki Pn i Pd. (pióropusze indiańskie). Legendy rdzennych mieszkańców obu Ameryk, to historie Ludów, które choć zdziesiątkowane przez białych osadników, w swoich sercach pozostały niepodległe. Poznanie opowieści, mitów, wierzeń i zwyczajów Indian, wiąże się nierozerwalnie z pytaniem o naszą własną tożsamość. Dotyka wartości najważniejszych jak wolność, godność, duma, szacunek i niezłomność. W czasie spotkania legend indiańskich, w Klubie Wrzeszczaka, chcemy przypomnieć o ważnych relacjach ze starszyzną, o połączeniach we wspólnocie dających niekiedy siłę przetrwania, o naturalnej mądrości od dawna zagłuszanego przez nas Świata.
warsztaty:pióropusze indiańskie
——
Łowcy Słów – Groszek Stanilewicz, Elżbieta Stanilewicz
Inicjatorki powstania grupy „Łowcy Słów”. Wieloletnie słuchaczki i propagatorki ożywiania zapomnianej sztuki opowiadania. Miłośniczki baśni i ciekawych historii przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Bywamy w Domach Kultury, szkołach, bibliotekach… Wchodzimy na sceny teatralne i kawiarniane – jesteśmy tam, gdzie zmęczeni masową kulturą słuchacze czekają na czar bezpośredniego kontaktu z żywym słowem, tradycją znaną i cenioną od pokoleń – opowiadaniem …
Projekt „Prowadzenie Klubu Młodego Wrzeszczaka w latach 2019-2020” dofinansowało Miasto Gdańsk