Podczas wieczoru przedstawimy Państwu garść historii z różnych zakątków Polski.
Są to często opowiadania zabawne, trochę prześmiewcze ale i refleksyjne, niekiedy poważne związane z tradycją, ludowymi zwyczajami. Przekazywane przez lokalną ludność takim badaczom jak Krzyżanowski, Wójcicki, Przerwa-Tetmajer, Kolberg, Sędzicki, wreszcie Samp i Januszajtis, lub pisane „ku pokrzepieniu serc” przez Sienkiewicza, Kasprowicza, Majkowskiego i innych. Ich wspólnym mianownikiem jest polskość widziana oczami Polaka, jego charakterystyczne podejście do spraw egzystencjalnych, wolnościowych i duchowych.
Bohaterów historii cechuje typowy upór, nieustępliwość, niepokorna fantazja; stanowiąca charakter naszych rodaków tak dobrze widoczny w słowach hymnu: „póki my żyjemy” czy Rejtanowskim „po moim trupie” (opór przeciw zdradzie ojczyzny); ale też zaradność, gościnność, wielkie serce skore do wspaniałych czynów i podejmowania odważnych decyzji.
Celem spotkania jest nakreślenie, bez większego patetyzmu i podziałów, sylwetki Polaka, jako człowieka wolnego, który kłania się bez uniżenia, tańczy z przytupem, opowiada nieco koloryzując a gdy kocha, kocha zaciekle. Proponujemy Państwu wspólne spędzenie czasu w duchu dużej i małej Ojczyzny.
Organizatorzy: Dom Sztuki GAK oraz Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki
Zrealizowane w ramach projektu: Mobilny Dom Kultury wraca do Nowego Portu