Na Krawędzi – Noc Opowieści na zdrowie Macieja Kazińskiego

Klub Winda
24 lutego 2018, 19:19
4 godz. 41 min.

Minimum 25 zł

Organizatorzy: Łowcy Słów, Winda

NA KRAWĘDZI (i poza nią)
Noc Opowieści na zdrowie Macieja Kazińskiego.

Takiej Nocy Opowieści jeszcze w Trójmieście nie było.
Fantastyczni opowiadacze z różnych stron Polski przybywają swoimi dziwnymi wehikułami, aby podzielić się z Wami swoimi ukochanymi historiami.
Będziemy więc razem balansować i tańczyć na krawędzi: dnia i nocy, jawy i snu, życia i śmierci, zimy i wiosny, śmiechu i płaczu…
Będzie też dużo muzyki – różnej i z różnych stron, i dużo pięknych dźwięków.
Będziemy opowiadać, grać i śpiewać na zdrowie Macieja Kazińskiego, naszego kolegi i przyjaciela – obieżyświata, wizjonera, duszy towarzystwa niejednego i niezrównanego gawędziarza, postaci wybitnej w polskim środowisku kultury dawnej i tradycyjnej – który się mierzy z paskudną chorobą.
Chcemy się spotkać i podzielić, tym, co nam bliskie.
Chcemy zebrać pieniądze – żeby Maciejowi życie i leczenie ułatwić.
Chcemy też zebrać obecność, myśli, śmiech, energię – bo to najcenniejsze na świecie i nawet złoto blednie przy tym.

wstęp: KAPELUSZ (zaleca się nie mniej niż 25 zł)
Cały dochód z wydarzenia zostanie przekazany na zdrowienie Macieja Kazińskiego.

OPOWIADAĆ, ŚPIEWAĆ, AKOMPANIOWAĆ BĘDĄ:
Katarzyna Jackowska-Enemuo (Trójmiasto/Świat, Parparusza Wędrowna Wytwórnia Zdarzeń)
Groszek i Elżbieta Stanilewicz (Trójmiasto, Łowcy Słów)
Agata Półtorak (Trójmiasto)
Magda Polkowska (Świat, Baśnie Ludów Ziemi)
Xenia Starzyńska (Poznań)
Małgorzata Litwinowicz (Warszawa)
Łukasz Bernady (Szamotuły/Trójmiasto, Con Fabula)
Maciej Góra – citola, lutnia, oud, harfa gotycka (Trójmiasto)

SPRAWY TECHNICZNE:
Noc Opowieści to przestrzeń i czas na delektowanie się.
Zróbcie więc tak, żeby było Wam wygodnie.
Będą dywany, ale możecie wziąć maty, śpiwory, poduchy…
Stroje wieczorowe nie są wymagane.

Będzie przerwa na poczęstunek – żeby wzmocnić i ciało i ducha.
Gdyby ktoś chciał jednakowóż przytachać sobie i innym na przykład trochę rodzynek, orzechów, czy czegoś do pogryzania – będzie to możliwe, a nawet mile widziane.

TROCHĘ O WYKONAWCACH:

KATARZYNA JACKOWSKA-ENEMUO (Parparusza Wędrowna Wytwórnia Zdarzeń)
Z urodzenia – Pomorzanka, z wykształcenia antropolożka kultury po UJ, z natury – nomada, muzykantka i opowiadaczka historii. Od dwudziestu lat zajmuje się muzyką dawną i tradycyjną, a także komponuje i pisze własne teksty. Najbardziej kocha pogranicza, progi, mosty. I spotkania ze światem. Od dziesięciu lat uczy się sztuki opowiadania i opowiada – dużym i małym, na festiwalach i scenach, ale też na przystankach, na ulicach, w złych dzielnicach, na podwórkach i w więzieniach. Opowiada ludziom i wspólnie z ludźmi. Pomaga innym ludziom znaleźć ich własną historię. Szuka starych opowieści, a w starych opowieściach – tego, co mocne, istotne, gorące dla nas dzisiaj. Tego, co naprawdę jest. Bo wszystko inne – nawet najpiękniejsze – jest ornamentem. A opowieść to miejsce spotkania – ze sobą, ze Światem i z drugim człowiekiem. Jest jedną z tych opowiadaczek, które są jednocześnie pieśniarkami, muzykantkami i poszukiwaczkami świata.
Współzałożycielka i liderka zespołu Jazgodki. Działa jako Parparusza Wędrowna Wytwórnia Zdarzeń.
Więcej na stronie.

AGATA PÓŁTORAK
Z wykształcenia nauczycielka najmłodszych, z pasji – bajarka i animatorka. Jej życie kręci się wokół dzieci, literatury dziecięcej i różnych form twórczości plastycznej. Pisze i ilustruje książki dla dzieci, prowadzi stałe zajęcia plastyczne i twórcze, warsztaty dla dzieci i rodzin, no i opowiada, bajdurzy, snuje historie. Jest Trójmiejską (a może i ogólnopoloską) specjalistką od japońskiego teatru Kamishibai.
Więcej na stronie.

GROSZEK I ELŻBIETA STANILEWICZ (Łowcy Słów)
Lubią słuchać i dzielić się ciekawymi historiami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Wskrzeszając baśnie, klechdy, szepty, plotki i przypowieści z całego świata, zapraszają w egzotyczne podróże ze słowem – jedynym od pradziejów przekaźnikiem uniwersalnych prawd.
Elżbieta Stanilewicz – Od czasów szkolnych świat baśni był dla niej miejscem gdzie czas biegł swoistym torem, drzewa dzieliły się mądrością, oddychało się inaczej a tamtejsza rzeczywistość ciążyła mniej. Opowieści Ciotki, snujące się na cienkiej granicy fikcji i realności, były dla niej nieustającą inspiracją i źródłem wewnętrznej siły. Gdy dorosła, chcąc nie chcąc, przekazała córce swoją fascynację.
Groszek Stanilewicz – Wędrówki po leśnych ostępach, smoczych jamach, poszukiwania kwiatu paproci oraz niekończąca się żegluga w towarzystwie Sindbada i matki, na zawsze skrzywiły jej mniemanie na temat uporządkowanego świata. W szkole zaś młoda, nietuzinkowa polonistka pogrążyła ją ostatecznie w literackiej zadumie nad kondycją bohatera byronicznego.
Więcej na stronie.

MAŁGORZATA LITWINOWICZ
Jest opowiadaczką, którą zajmują historie tradycyjne, ale przede wszystkim – opowiadanie literatury. Szukanie w tekstach literackich żywiołu ustności i radości wspólnego wędrowania przez historię. Jest znana z tego, że znajduje perły sensu i humoru tam, gdzie nikomu nawet się spojrzeć nie chce – bo za trudne, bo za dużo stron, bo dziwny język. Znajduje, poleruje i rozdaje garściami.
Jest współzałożycielką Stowarzyszenia Grupa Studnia O. (1997) i kuratorką programu Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie (od 2006). Pracuje także w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i zajmuje się tam historią kultury XIX wieku. Umiejętność wybierania historii i budowania wokół nich wielowątkowej opowieści badawczej uważa za ważny i twórczy aspekt pracy naukowej.
Opowiada dorosłym i dzieciom. Prowadzi także warsztaty i popularyzatorskie wykłady dotyczące sztuki opowiadania.
Więcej na stronie.

XENIA STARZYŃSKA (Teatr Opowieści Sagan Sag)
Z zawodu: architekt i pilotka wycieczek, z pasji: podróżniczka, z zamiłowania: zbieraczka gier logiczno-matematycznych, z miłości: opowiadaczka historii, bajarka i śpiewaczka.
Od wielu lat zajmuje się kulturą tradycyjną i jej różnymi aspektami: tradycje, obrzędy, śpiew, taniec, rzemiosło, architektura.
Współzałożycielka organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą i tradycją: Stowarzyszenie Wędrowni Architekci – Wandering Architects oraz Stowarzyszenie Dom Tańca. Poznań.
Więcej na stronie

AISHI (Magda Polkowska, Baśnie Ludów Ziemi)
Mówią że ta Ziemia to sen. To baśń sama w sobie,
pełna świętych wzorów i ścieżek piękna.
Jest jak mapa prowadząca do źródła śnienia.
Skarb poszukiwany we wszystkich baśniach,
jest w Sercu. Istnieje naprawdę.
Dotrzeć tam to przebudzić się.
Magda jest jedyną w Polsce opowiadaczką ze stepu – który jest częścią jej poszukiwania
i doświadczenia. Jej pytanie o to kim jest, jej własna baśń zabrała ją w długą podróż przez bezkresne prerie i stepy, czerwone skały i góry, w krainy zamieszkałe przez plemienne ludy, z których mądrości, tradycji i siły czerpie. Baśnie, które wędrują nią – choć pochodzą z wielu tradycji, miejsc, czasów, wszystkie krążą tylko wokół tej samej jednej Wielkiej Tajemnicy. I wszystkie pragną otworzyć święte oczy. Nie uśpić na „dobrą noc”, ale przebudzić jak pod długim śnie. I baśń ma taką moc. Opowiada dla siebie…
więcej.

ŁUKASZ BERNADY (Con Fabula)
Bajarz, storyteller, autor książek, redaktor, poeta, nauczyciel; wydał zbiory baśni i legend m.in.: Księga bajek polskich, Baśnie Europy, Baśnie doliny Samy, Królewna na dnie studni, Pniewy w baśni i legendzie, Ostroróg – podania, legendy, przepowiednie, 12 baśni, podań i legend wielkopolskich. Uczestniczył w projektach związanych ze storytellingiem (opowiadaniem historii) w Polsce, Meksyku, Norwegii i na Litwie; mieszka w Szamotułach pod Poznaniem.

MACIEJ GÓRA
Muzyk i twórca instrumentów. Człowiek wielu talentów. Od lat 90tych współpracuje ze Scholą Węgajty, gra w duecie lutniowym La Compania i w wielu innych składach wykonujących muzykę dawną.

Dla kogo?

Możecie wziąć ze sobą dzieci, te nieco starsze, aczkolwiek nie obiecujemy absolutnej poprawności tematycznej i słownej.

Dobre słowa

No data was found