Jednym z ważniejszych zadań dziecka jest nauczyć się radzić sobie w doro-słym życiu. Kluczowe staje się zdobycie takich kompetencji i zasobów, które pozwo-lą na możliwie bezpieczną i satysfakcjonującą żeglugę po wzburzonych falach Jego przyszłości. Książki i zawarte w nich narracje stają się często cennymi drogowska-zami.
Dlaczego bajkoterapia? Bo pomaga zrozumieć Świat, jego przyczynowo-skutkowość, pogłębia samoobserwację i empatię, podsuwa możliwe rozwiązania, wzbogaca doświadczenia, daje wachlarz możliwości i bohaterów, umożliwia dystans obserwacji oraz przybliżenie konieczne do wchodzenia w rolę, relaksację i wsparcie, wyrabia zamiłowania czytelnicze.
Przyjrzymy się „naszym“ narracjom z dzieciństwa. Temu co nas w nich fascynowało i dlaczego.
Zastanowimy się, jako pedagodzy, bibliotekarze, wychowawcy, jak mo-żemy wspierać Uczestników w Ich sprawczości, w stawianiu pytań, w szukaniu rozwiązań i sięganiu do książek.
Skonstruujemy uproszczony scenariusz spotkania biblioterapeutycznego.
Groszek Stanilewicz – Filolożka i arteterapeutka, od 13lat współtworzy i opowiada pod banderą duetu Łowcy Słów. Na codzień uczy francuskiego, opowiada i prowadzi warsztaty arteterapeutyczne dla dzieci, dorosłych i seniorów. Cykl warsztatów biblio-terapeutycznych przeprowadzonych w męskim Zakładzie Karnym zakończył się wy-stawą prac Uczestników. Jako Asystent Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną stosuje sztukę z grupą Zagrożonych Wykluczeniem, Wynikiem tego było kilka wy-staw i stworzony z Przyjacielem picture-book BEYOND